Europska populacija tuljana opada. Uzrok je nejasan
- Ekologija - 05.11.2024.
Kako je u njemačkom Wilhelmshavenu priopćilo Zajedničko tajništvo Vadenskog mora susjednih država Njemačke, Nizozemske i Danske, tijekom aktualnog ljetnog popisa zabilježeno je oko 23.700 tuljana u Vadenskom moru. Iako to odgovara povećanju od pet posto u usporedbi s prethodnom godinom, ostaje ispod razina zabilježenih u godinama od 2012. do 2020. godine.U razdoblju od 2003. do 2012. populacija tuljana u Waddenskom moru stalno se povećavala, priopćilo je Tajništvo vadenskog mora. Broj životinja ostao je relativno stabilan do 2020., no od tada se svake godine bilježilo sve manje životinja. Populacija tuljana sada je manja nego prije deset godina.
Uspoređujući ovogodišnji ljetni popis s prethodnom godinom, postoje razlike u razvoju populacije tuljana u regijama Vadenskog mora. U Danskoj je broj životinja pao za šest posto u odnosu na prethodnu godinu, a u Nizozemskoj za dva posto. Nasuprot tome, u njemačkom Waddenskom moru živjelo je više tuljana nego 2023. Prema Tajništvu Vadenskog mora, alarmantno je da se očito rađa sve manje mladih životinja. Posljednjim prebrojavanjem zabilježeno je ukupno 8230 mladih tuljana, što predstavlja pad od dvanaest posto u odnosu na 2023. godinu. Osim u Danskoj, posvuda je taj broj manji nego prethodne godine.
Istraživači još uvijek ne mogu točno objasniti zašto se populacija tuljana smanjuje. Međutim, bolesti ili migracijska kretanja velikih razmjera isključeni su kao "glavni čimbenici". Prema Tajništvu Vadenskog mora, natjecanje drugih životinja za izvore hrane i "ljudske aktivnosti" razmatraju se kao mogući razlozi. Sada su "nužna daljnja istraživanja kako bi se razvile dobro utemeljene mjere za zaštitu populacije tuljana.
Tuljani i njima srodni veći sivi tuljani prije su živjeli u velikom broju u Sjevernom i Baltičkom moru, ali su tijekom prošlog stoljeća drastično desetkovani. Zahvaljujući intenzivnim zaštitnim mjerama njihova se populacija počela polako oporavljati 70-ih godina prošlog stoljeća. Vadensko more proteže se ukupnom dužinom većom od 500 kilometara duž obala Nizozemske, Njemačke i Danske. Od 2009. godine nalazi se na popisu svjetske baštine UNESCO-a, a tri susjedne države zajedno ga štite.