Energija iz hrđe: Njemački znanstvenici rade na nevjerojatnom skladištu energije

Velike količine zahrđalog željeza mogu pomoći stabilnosti elektroenergetskih mreža tvrde znanstvenici s Tehničkog sveučilišta u njemačkom Darmstadtu. Oni smatraju da su pronašli savršeni ciklus za pohranu energije, a proces bi se mogao odvijati u zatvorenim elektranama na ugljen.

Načelo projekta "Čisti krugovi" znanstvenika iz Darmstadta zvuči jednostavno. Oni žele spaljivati željezo i generirati toplinu njegovim izgaranjem. Željezo je zapaljivo u fino usitnjenom obliku kao što je željezni prah. Izgaranjem se stvara toplina, međutim, metal ima veliku ekološku prednost nad ugljenom i plinom. Budući da je željezo izvor energije bez ugljika, prilikom izgaranja ne emitira se CO2. Znanstvenici sada to žele iskoristiti. 

Hrđa, koja je spoj željeza i kisika, igra najvažniju ulogu u ovoj ideji. Vodik oslobađa kisik i pretvara hrđu natrag u čisto željezo. Pretvorba hrđe u željezo zelenim vodikom koji je proizveden viškom energije mogla bi se koristiti za skladištenje zelene energije, ustvrdio je Andreas Dreizler, profesor za reaktivne tokove i mjernu tehnologiju na Tehničkom sveučilištu Darmstadt i glasnogovornik projekta “Clean Circles”, za njemački Focus.

Hrđa time više ne bi bila samo otpadni proizvod, već se ponovnom pretvorbom u željezo može koristiti i kao medij za pohranu energije za obnovljive izvore energije. Energija pohranjena u željezu može se koristiti i prenositi tijekom dugog vremenskog razdoblja. Pohranjivanje energije preko noći ili tijekom zime, kada sunce slabije sja, središnja je točka energetske tranzicije. Željezo je idealno rješenje jer se metal može se koristiti poput skladišta energije. 

U demonstracijskoj elektrani u Tehničkom sveučilištu Darmstadt, istraživači iz Clean Circles vježbaju da vide hoće li ono što su razvili u laboratoriju također funkcionirati u većem opsegu. Elektrana se do sada koristila za eksperimente s otpadnim materijalima i biomasom, a sada se očekuje da će isporučiti jedan megavat "energije željeza". Ako uspije, znanstvenici planiraju proizvodnju energije u termoelektrani u Berlinu koja je do sada radila na ugljen. Znanstvenici tvrde da, ako njihov plan uspije, brojne elektrane na ugljen u Njemačkoj ne bi morale biti srušene, već bi mogle nastaviti s radom bez emisija CO2 uz pomoć hrđe, odnosno željeza.