Eko tržnice kao pokretači prodaje i dostupnosti eko proizvoda
- Aktualno - 06.11.2024.
Eko tržnice poput one na zagrebačkom Jarunu, pokretači su prodaje i dostupnosti domaćih eko-proizvoda, istaknuto je u utorak na konferenciji "Budućnost tržišta domaće eko hrane -primjer zagrebačke tržnice Jarun", u organizaciji Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranja.
Zagrebački holding - podružnica Tržnice Zagreb, Grad Zagreb, Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje i Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije, ekološku tržnicu na Jarunskoj tržnici pokrenuli u lipnju ove godine. Na tržnici sudjeluju isključivo domaći proizvođači prehrambenih proizvoda s ekološkim certifikatom i oni u prijelaznom razdoblju za ekološku proizvodnju.
Potrošačima se želi omogućiti nabavka svježih i prerađenih domaćih ekoloških proizvoda, a proizvođačima ekoloških proizvoda iz Zagreba i drugih dijelova Hrvatske pronalazak stabilnog tržišta.
Voditelj podružnice Tržnice Zagreb Marin Rončević je kazao kako je eko tržnica na Jarunu koja se organizira četvrtkom od 16 do 19 sati, osigurala dostupnost eko-proizvoda i stabilnost tržišta. Mnogi građani su prepoznali važnost tržnice i redovno je obilaze, rekao je navodeći kako eko tržnica doprinosi jačanju lokalne ekonomije.
Želja je povećati broj lokacija i proširiti eko-tržnicu na ostale gradske kvartove kako bi se osigurala dostupnost eko-proizvoda svim građanima, istaknuo je Rončević.
Pozvao je građane da posjete eko tržnicu i sami se uvjere u kvalitetu i svježinu proizvoda domaćih proizvođača, kojih je trenutno 20-tak stalnih.
Ekološka tržnica Jarun, kako je kazala voditeljica Odsjeka za ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Gordana Matašin, primjer je izravne prodaje i dobar način kako se ekološki proizvođači s područja Zagrebačke županije mogu približiti i predstaviti kupcima te promovirati i prodavati svoje ekološke proizvode na zagrebačkom tržištu.
Županija podržava projekt i podupire nastup svojih ekoloških proizvođača na tržnici na Jarunu, istaknula je Matašin navodeći kako je vizija Zagrebačke županije biti vodeća zelena županija koja svoj razvoj temelji na razvoju inovativne i ekološke proizvodnje hrane.
Uz potpore koje svaka godine osiguravaju ekološkim proizvođačima, izravna prodaja lokalno proizvedene ekološke hrane jedan je od glavnih načina kako se pomaže proizvođačima da budu prisutni i vidljivi na zagrebačkom tržištu, kazala je Matašin napominjući kako je projekt eko tržnica Jarun najbolji primjer te izravne prodaje.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladen Jakopović je kazao kako podaci pokazuju kako se kvalitetni ekološki proizvodi više izvoze nego se prodaju na domaćem tržištu zbog čega je projekt eko tržnice Jarun važan. Nada se da će se projekt proširiti i na ostale dijelove Zagreba, a kasnije i na ostatak Hrvatske.
Pomoćnica pročelnice u Sektoru za poljoprivredu, šumarstvo i lovstvo grada Zagreba Vlasta Ranogajec je navela kako brojna poljoprivredna gospodarstva sjedište imaju u Zagrebu. Takvih je u ekološkoj proizvodnji 260 s proizvodnjom na oko 2.400 hektara, ali širom Hrvatske, dok je u Zagrebu proizvodnja na nekih 160 hektara.
Stoga Grad, kako je kazala, kad razmišlja o potporama za poljoprivrednike uvijek to gleda s pozicije potrošača, da im se omogući i olakša pristup direktnom kontaktu s proizvođačima, što je bila i misao vodilja kod pokretanja eko tržnice.
Ranogajec je istaknula važnost ovakvih tržnica za poticanje lokalne ekonomije.
Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju iz 2023., na području Grada Zagreba registrirano je 260 ekoloških poljoprivrednih gospodarstava (4,01 posto od ukupnog broja poljoprivrednih gospodarstava) s ukupno 2.418,70 hektra (ha) obradivih površina. Od toga se 162,83 ha (6,73 posto) površina nalazilo na samom području Grada Zagreba, 497,06 ha (20.55 posto) na području Zagrebačke županije, a preostalih 1.758,81 ha (74,72 posto) u ostalim županijama u blizini Zagreba.