EU će potrošiti 100 milijardi eura za električna vozila i planove za čistu energiju

O “reindustrijalizaciji Europe” ili “industrijskoj renesansi Europe” govori se više od desetljeća. Međutim, iako je bilo napora da se to ostvari, Europa danas nije industrijska sila kao što je nekad bila i uvelike se oslanja na tehnologiju i proizvodnju iz inozemstva, uglavnom iz Kine. Ali sada, u svjetlu Trumpovog ponovnog pozicioniranja SAD-a prema Europskoj uniji, potreba za ponovnom industrijalizacijom dobiva novi značaj i poticaj. Međutim, Europa to ne želi učiniti pod svaku cijenu, te i dalje želi ostati vjerna svojim dugoročnim ciljevima dekarbonizacije i općeg promicanja čiste energije i tehnologije.

Europska komisija nedavno je otkrila svoj Clean Industrial Deal, koji je opisan kao "plan za konkurentnost EU-a i dekarbonizaciju". Velika vijest je 100 milijardi eura sredstava namijenjenih posebno sektoru čiste tehnologije, koji uključuje razvoj i proizvodnju električnih vozila, kao i druge energetski intenzivne industrije koje mogu povećati produktivnost, i usput dekarbonizirati proizvodne procese.

Mnogi vozači prelaze na elektrificirana vozila s nižim emisijama, a automobilska industrija je čišća nego ikada. Unatoč tome, očekuje se da će emisije ugljičnog dioksida u EU-u dosegnuti novi vrhunac 2025. godine. Međutim, s mjerama koje je EU uvela, očekuje se da će emisije pasti za oko 25 posto u sljedećem desetljeću i nastaviti padati unatoč pokretanja i proširivanja proizvodnih kapaciteta EU-a.

Clean Industrial Deal ne govori posebno o sektoru električnih vozila, ali je vjerojatno da će vrlo velik dio novca otići u tom smijeru. Jedna od ključnih točaka, Akcijski plan pristupačne energije, ima navedene ciljeve kao što su ubrzanje uvođenja čiste energije i ubrzanje elektrifikacije, učinkovitije korištenje energije i smanjenje potrebe za fosilnim gorivima. Također bi trebalo pomoći u snižavanju cijena električne energije i učiniti vožnju električnim automobilima pristupačnijom nego što je danas. 

Europska unija je nametnula vlastite uvozne carine s posebnim ciljem da kineskim proizvođačima učini manje isplativim prodaju svojih električnih vozila  u Europi. Bio je to rani pokazatelj da EU želi lokalizirati proizvodnju i preokrenuti trend outsourcinga koji je započeo prije nekoliko desetljeća. Čini se da ovo već funkcionira jer mnogi veliki kineski proizvođači automobila žele otvoriti proizvodne pogone u europi kako bi izbjegli carine koje mogu doseći i do 45,3 posto.