Danska je najbolja po klimatskim rezultatima, Hrvatska je u donjoj polovici

Indeks klimatskih promjena (CCPI) procjenjuje 63 država koje su zajedno odgovorne za 90 posto globalnih emisija. Poredak Germanwatcha, NewClimate Institutea i CAN Internationala razmatra napredak koji su postigli najveći proizvođači stakleničkih plinova postigli u pogledu emisija, obnovljivih izvora energije i klimatske politike.

Autori indeksa kažu da politika nijedne zemlje nije zaslužila prva tri mjesta na postolju. Danska je bila najbolje rangirana zemlja na četvrtom mjestu iako je postigla najvišu ocjenu za svoju klimatsku politiku. Iza nje slijedi Nizozemska na petom mjestu, iako autori CCPI-ja primjećuju da nova vlada te države ne sluti na dobro za klimatsku politiku.

Zvijezda u usponu ovogodišnjeg poretka je Velika Britanija na šestom mjestu zbog postupnog ukidanja ugljena i vladinog obećanja protiv novih dozvola za projekte fosilnih goriva.

CCPI pokazuje da obnovljiva energija brzo napreduje u gotovo svakoj državi s visokim emisijama. Međutim, previše se zemalja još uvijek drži produljenja poslovnog modela fosilnih goriva, posebno za plin. Najveći svjetski proizvođači stakleničkih plinova, Kina i SAD, rangirani su vrlo nisko. Među državama G20 - koje čine 75 posto svjetskih emisija stakleničkih plinova - samo su Ujedinjeno Kraljevstvo i Indija bile uspješne.

“Danska je stvarno dobra kada je u pitanju stabilna i sveobuhvatna klimatska politika. Uspjela je smanjiti svoje emisije za gotovo 60 posto od 1990. godine i ima snažne ciljeve i dobru implementaciju obnovljivih izvora energije”, rekao je Jan Burck iz Germanwatcha, autor CCPI-ja.

Hrvatska je na ljestvici zauzela 40. mjesto od njih 67 s padom u odnosu na prošlo izvješće. Kina je na 55. SAD na 57., a Japan na 58. mjestu poretka. Posljednja četiri mjesta zauzimaju veliki svjetski proizvođači nafte: Rusija, Ujedninjeni Arpaski Emirati, Saudijska Arabija i Iran.