Britanci žele zakloniti sunce kako bi se borili protiv klimatskih promjena
- Aktualno - 24.09.2024.
Britanska državna znanstvena agencija Advanced Research and Invention Agency (ARIA) želi osigurati ekvivalent od oko 68 milijuna eura za istraživanje “solarnog geoinženjeringa”. To je najveće javno financiranje do danas za proces, koji je također poznat kao upravljanje sunčevim zračenjem (SRM).
Pojednostavljeno rečeno, SRM je umjetna zaštita Zemlje od sunca. Ideja je smanjiti ili reflektirati sunčeve zrake kako bi se zemlja manje zagrijavala. Čestice umjetno upuhane u zrak imale bi za cilj preusmjeriti dio sunčevog zračenja natrag u svemir.
Proces je kontroverzan zbog moguće nepopravljive ekološke štete. Na primjer, SRM bi mogao promijeniti obrasce padalina ili oštetiti ozonski omotač. Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) ne vidi geoinženjering kao smisleno rješenje za klimatske promjene: SRM se niti ne spominje kao strategija u godišnjim izvješćima o statusu istraživanja klimatske krize i kako se s njom boriti.
Europska komisija i vlada SAD-a već godinu i pol ispituju mogu li mjere SRM-a pridonijeti cilju zaustavljanja globalnog zagrijavanja. Velika Britanija sada želi prvi put službeno testirati ovaj proces.
Vladina inicijativa želi testirati različite vrste solarnog geoinženjeringa. Aerosoli poput sumporovog dioksida trebali bi se otpuhati u stratosferu ili bi se aerosoli morske soli trebali upuhati u niske oceanske oblake kako bi reflektirali sunčevu svjetlost natrag od zemlje.
Financiranje testova dolazi u trenutku kada učinci klimatskih promjena postaju sve jasniji. Prema američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu, prošli je mjesec bio najtopliji kolovoz ikada zabilježen u smislu prosječne globalne temperature površine kopna i mora. Diljem svijeta raste broj smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom. Prošle je godine u Sjedinjenim Državama bilo više ekoloških katastrofa nego u cijelom prethodnom desetljeću. Toplinski valovi, šumski požari i druge katastrofe rastu u cijelom svijetu, kao što pokazuju nedavne poplave u srednjoj i istočnoj Europi.
Emisije stakleničkih plinova koje pokreću klimatske promjene nastavljaju rasti dok ljudi nastavljaju sagorijevati ugljen, naftu i plin. Britanska znanstvena agencija ARIA strahuje da je “čak i pod najagresivnijim scenarijima” za smanjenje stakleničkih plinova nemoguće smanjiti te emisije dovoljno brzo da se spriječi opasno povećanje globalnih temperatura.
Je li solarni geoinženjering rješenje? Postupak nailazi na veliki otpor. Protivnici geoinženjeringa tvrde da umjetno hlađenje odvraća pozornost od hitne potrebe za smanjenjem emisije stakleničkih plinova. I boje se da bi tehnologija mogla imati ozbiljne neželjene posljedice, čak i u malim razmjerima.