Arktički zimski morski led je na rekordno niskoj razini

Zimski morski led na Arktiku dosegao je rekordno nisku razinu ove godine, prema NASA-i i američkom Nacionalnom centru za podatke o snijegu i ledu.

Godišnji vrhunac, zabilježen 22. ožujka, bio je najniži od početka mjerenja prije 47 godina, s morskim ledom koji je pokrivao samo 14,3 milijuna četvornih kilometara, oko 2,85 milijuna četvornih kilometara manje nego prošle godine i 85.500 četvornih kilometara ispod prethodnog minimuma iz 2017. godine. U zaljevu St. Lawrence gotovo da i nije bilo leda, dok je u Ohotskom moru bilo osjetno manje leda od prosječnog.

Krajem siječnja, površina morskog leda na Arktiku neočekivano se smanjila, izgubivši područje veličine Italije. To se može pripisati ciklonima koji tjeraju južne vjetrove u Barentsovo i Beringovo more, uzrokujući valove koji tope tanak led na rubu ledene ploče. Između sjevernog Grenlanda i sjevernog pola zabilježene su temperature do 12 °C iznad normale.

Očekuje se da će se površina arktičkog morskog leda nastaviti smanjivati ​​u nadolazećim godinama zbog kombinacije viših temperatura, toplih mora, vjetra koji razbija led i tanjeg leda, a sve je pogoršano klimatskom krizom. Neki klimatski modeli sugeriraju da bi Arktik mogao doživjeti ljeta bez leda prije 2050. godine, iako te projekcije ostaju neizvjesne.