Proizvođači električnih automobila dobili niske ocjene za politiku ljudskih prava

Proizvođači automobila ne čine dovoljno kako bi identificirali i spriječili kršenja ljudskih prava duž opskrbnog lanca baterija za električna vozila, upozorava Amnesty International u novom izvješću .

Dobrotvorna udruga rangirala je 13 najvećih svjetskih proizvođača električnih vozila, dajući svakom ocjenu na temelju politike i prakse ljudskih prava. Kineski BYD, jedna od vodećih tvrtki u globalnoj prodaji električnih vozila, i Mitsubishi dobili su najlošije ocjene. Osvojili su samo 11, odnosno 13 od mogućih 90 bodova. Mercedes-Benz i Tesla su osvojili najbolje ocjene — 51 odnosno 49.

Ipak, rezultati su još uvijek prilično loši u cijelosti, pokazujući koliko posla industrija mora učiniti kako bi zaštitila radnike i zajednice u blizini rudnika iz kojih se vade sirovine za električne aute. Niti jedna od tvrtki uključenih u izvješće ne pokazuje da "provode odgovarajuću analizu ljudskih prava" kada su u pitanju opskrbni lanci za ključne materijale koji se koriste u baterijama za EV, stoji u izvješću.

"Čak i tvrtke s boljim rezultatima imaju značajan prostor za napredak", kaže Quynh Tran, istraživač u timu za poslovna i ljudska prava u Amnesty Internationalu. “Prelazak na električna vozila ne bi trebao doći po cijenu kršenja ljudskih prava.”

Ocjene odražavaju koliko je svaka tvrtka spremna identificirati i nositi se s potencijalnim kršenjima ljudskih prava vezanih uz opskrbne lance za kobalt, bakar, litij i nikal. Očekuje se da će potražnja za ovim materijalima naglo porasti dok zemlje pokušavaju ispuniti klimatske ciljeve poticanjem usvajanja električnih vozila. Bez zaštitnih mjera, Amnesty International kaže da bi žurba s iskopavanjem tih materijala mogla otjerati ljude s njihove zemlje, prekršiti prava starosjedilačkih naroda i dovesti do opasnih radnih uvjeta.

Dobrotvorna organizacija procijenila je svaku tvrtku na temelju informacija koje su objavile o svojim politikama ljudskih prava. Tvrtke su zaradile bodove za radnje koje su poduzele, u rasponu od obveze poštivanja ljudskih prava do stvarnog odgovora na potencijalne zloupotrebe. Izvješće svoje standarde temelji na međunarodno priznatim smjernicama, uključujući Vodeća načela UN-a o poslovanju i ljudskim pravima.

Tvrtke moraju transparentnije mapirati svoje opskrbne lance, kaže Amnesty International. To uključuje otkrivanje iz kojih rudnika, talionica i rafinerija nabavljaju materijal za baterije. "Inače je vrlo teško doista znati što se događa", kaže Tran.