Američki znanstvenici su otkrili "dramatičnu promjenu" u arktičkoj tundri

Tisućljećima je arktička tundra skladištila ugljični dioksid u smrznutom tlu i drveću, a sada ispušta više CO2 u atmosferu nego što ga apsorbira, prema novom izvješću. Osim porasta temperatura, razlog tome su i sve češći šumski požari, pojasnili su iz američke klimatske agencije NOAA. 

Tijekom proteklih 20 godina požari u sjevernom polarnom području ispuštali su u zrak prosječno 207 milijuna tona ugljika godišnje, navodi se u izvješću u kojem je sudjelovalo 97 znanstvenika iz 11 država. Osim toga, ondje se neprestano oslobađa metan koji je štetan za klimu. Tome pridonosi i arktička tundra, koja je i sama pogođena učincima klimatskih promjena.

“Topliji i nesigurniji svijet”

Temperature kopna ove su godine bile druge najtoplije od 1900. godine, a proteklih devet godina bile su devet najtoplijih ikada na Arktiku. To je "dramatična promjena", objasnili su iz NOAA-e. 

Biljke, divlje životinje i ljudi prisiljeni su brže se prilagoditi "toplijem, vlažnijem i nesigurnijem svijetu", nastavlja se. Sve češća kiša, primjerice, često pada na snijeg, tako da je cijela površina prekrivena slojem leda, što otežava ljudima kretanje, a životinjama pronalaženje hrane.

Sobovi nestaju

Broj migratornih sobova u tundri smanjio se za 65 posto u posljednja dva do tri desetljeća, navodi se u izvješću NOAA-e. Ljetne visoke temeperature i sve veće količine oborina su među razlozima za to. Strahuje se daljnji pad broja stada sobova.

Arktička tundra nije jedino prirodno područje koje gubi svoj skladišni kapacitet. U listopadu  je međunarodni istraživački tim utvrdio da su Zemljine šume, biljke i tlo apsorbirale gotovo ništa neto CO2 2023. godine.