'Super zagađivači' uzrokuju 45 posto globalnog zatopljenja i milijune prijevremenih smrti godišnje

Upozorenja za zagađenje zraka i smanjenje boravka na otvorenom sve su češća pojava u gradovima regije. Zagreb bilježi takvo upozorenje posljednjih nekoliko dana. Ako pogledamo tablicu sastava zagađenja vidimo da je stanje najgore s dušikovim dioksidom koji, zbog značajnog negativnog utjecaja na okoliš i zdravlje, spada među najveće zagađivače zraka.

""Super zagađivači” je neformalni naziv za skupinu stakleničkih plinova i aerosola koji nisu ugljični dioksid. Oni su odgovorni za oko 45 posto globalnog zatopljenja do danas, kao i za milijune prijevremenih smrti svake godine, piše Carbon Brief.

Iako sam NO2 nije staklenički plin, njegovi prekursorni spojevi pridonose stvaranju ozona i sekundarnih aerosola što imaju indirektan učinak na globalno zagrijavanje. Glavni izvor ovog plina je izgaranje fosilnih goriva (vozila, termoelektrane, industrijski procesi), što ga čini uobičajenim i ozbiljnim zagađivačem u urbanim područjima.

Prekursor za gore stvari

NO2 je ključni prekursor za stvaranje prizemnog ozona (smoga) i sudjeluje u nastanku kiselih kiša, što šteti ekosustavima, tlu i vodenim sustavima. Također je povezan s problemima dišnog sustava, uključujući astmu, kroničnu opstruktivnu plućnu bolest te povećava rizik od respiratornih infekcija. Dušikov dioksid u atmosferi ima dalekosežne posljedice.

U ove plinove spadaju još metan, hidrofluorougljici i crni ugljik, dušikov oksid i troposferski ozon, a smanjenje njihovih emisija smatra se jednim od najbržih načina za rješavanje klimatskih promjena. Studije su pokazale kako bi se globalnim djelovanjem za smanjenje emisija super onečišćujućih tvari moglo izbjeći porast zatopljenja do četiri puta i do 2050., nego samo politikama dekarbonizacije. Mišljenje je to dr. Rachel Huxley, dr. Drew Shindell i Talie Caplan, autora teksta na Carbon Briefu.

“Super zagađivači prisutni su u nižim koncentracijama u atmosferi od CO2. Ali, svaka tona ovih tvari ima snažniji učinak zagrijavanja od tone CO2 – do desetak tisuća puta više. Kao rezultat toga, oni su još uvijek odgovorni za veliko zagrijavanje”. Usprkos tome što bi smanjenje ovih plinova znatno pomoglo u borbi protiv klimatskih promjena, njihove emisije su i dalje u porastu, kažu autori.

Nada: Brzo se uklanjaju

Većina super zagađivača, naime, ostaje u atmosferi kraće od CO2, u rasponu od nekoliko dana do nekoliko desetljeća. Oni su poznati pod zajedničkim nazivom “kratkotrajni klimatski zagađivači”. Drugi plinovi, uključujući dušikov oksid i neke fluorirane plinove, mogu imati vrlo dug životni vijek – čak i desetke tisuća godina u nekim slučajevima.

“Zbog toga su, osim što značajno doprinose globalnom zatopljenju, super zagađivači velika prijetnja ljudskom zdravlju”, pišu autori.

U slučaju Zagreba, zagađeni zrak možemo zahvaliti prometu, grijanju na toplane te različitim procesima spaljivanja organskih i anorganskih tvari. Zelena tranzicija svih ovih sektora događa se, ali jako sporo; potrebno ju je samo ubrzati.

Smanjenje emisija super zagađivača jedan je od najučinkovitijih načina saniranje klimatskih promjena u kratkom roku, uz istovremenu zaštitu zdravlja i izbjegavanje klimatskih prekretnica koje bi mogle uzrokovati nepovratne promjene u Zemljinom sustavu.