14 godina nakon Fukushime Japan se opet svom snagom okreće prema nuklearnoj energiji

Samo 14 godina nakon katastrofalne havarije tri reaktora u elektrani Fukushima Daiichi, Japan se ponovno okreće nuklearnoj energiji kako bi postigao svoje ciljeve emisija i ojačao svoju energetsku sigurnost.

U nacrtu strateškog energetskog plana koji bi kabinet trebao odobriti ovog mjeseca, ministarstvo trgovine i industrije signaliziralo je da odustaje od pokušaja da se smanji oslanjanje Japana na nuklearnu energiju nakon katastrofe u Fukushimi, najgore nuklearne nesreće u svijetu od Černobila.

Iz dokumenta je izbačena referenca o "smanjenju oslanjanja" na nuklearnu energiju koja se pojavila u prethodna tri plana i u njemu se umjesto toga poziva na "maksimiziranje" nuklearne energije , koja bi trebala činiti oko 20 posto ukupne proizvodnje energije 2040. godine, na temelju pretpostavke da će 30 reaktora do tada biti u punom pogonu.

Planom se predviđa udio između 40 i 50 posto za obnovljivu energiju, u usporedbi s oko 30 posto 2023. godine, i smanjenje energije iz ugljena sa sadašnjih 70 posto na 30 do 40 posto.

Poticanje ponovnog pokretanja reaktora desetaka reaktora diljem Japana koji uglavnom ne rade otkako je elektranu u Fukushimi pogodio tsunami izazvan potresom magnitude 9,0, borci za klimatske su kampanje osudili kao skup i opasan potez.

Dužnosnici kažu da će reaktore trebati ponovno pokrenuti ako Japan želi zadovoljiti očekivano povećanje potražnje za strujom, djelomično potaknuto centrima za obradu podataka i tvornicama poluvodiča povezanima s umjetnom inteligencijom, kao i postići neto razinu emisija CO2 do sredine stoljeća.

Katastrofa u Fukushimi poljuljala je povjerenje Japana u nuklearnu energiju. Prije katastrofe radila su 54 reaktora koji su proizvodili oko 30 posto električne energije u zemlji. Samo 14 reaktora je ponovno pokrenuto, dok su drugi van pogona ili čekaju dopuštenje za povratak u pogon.

Nesreća je uzrokovala "curenje radijacije", prisiljavajući više od 160.000 ljudi koji žive u blizini da napuste svoje domove i pretvarajući mnoga mjesta u gradove duhova. Očekuje se da će sanacija katastrofe u Fukushimi trajati četiri desetljeća i biti iznimno skupa. Zatvaranje reaktora nakon Fukushime natjeralo je Japan da se više oslanja na uvezena fosilna goriva, pa je država sada drugi najveći svjetski uvoznik ukapljenog prirodnog plina nakon Kine i treći najveći uvoznik ugljena.